Meble „szyte na miarę” Design i rzemiosło – synergia dwóch światów

Modny od kilku lat trend na personalizację produktu nie jest niczym nowym. Zanim zalała nas tania produkcja masowa, rzeczy wytwarzane były na miarę, głównie w małych zakładach i manufakturach, w których wiedza i doświadczenie przekazywano z pokolenia na pokolenie. Produkt zindywidualizowany, wykonany na zamówienie dla konkretnego klienta, dzisiaj uznawany jest za luksusowy. A jeszcze kilkadziesiąt lat temu w Swarzędzu był codziennością.

Meblowe tradycje

Stolarskie rzemieślnicze tradycje w Wielkopolsce sięgają połowy XIX wieku. W okresie międzywojennym prawdziwą mekką meblarstwa stał się Swarzędz – cech stolarski zrzeszał wówczas blisko 60 członków i wykształcił dużą rzeszę czeladników. Meble produkowane w swarzędzkich warsztatach i manufakturach cieszyły się wówczas świetną renomą. Wielokrotnie były prezentowane na polskich i światowych wystawach przemysłowych.

Po wojnie większe zakłady upaństwowiono. Natomiast znaczenie małych prywatnych warsztatów spadło, gdyż z powodów politycznych miały one ograniczony dostęp do surowców i nowoczesnych technologii. Na szczęście za sprawą dynamicznie rozwijających się Swarzędzkich Fabryk Mebli , wiedza i tradycja stolarska przekazywana była nadal z pokolenia na pokolenie. Meblowa marka Swarzędz stała się synonimem najlepszych polskich mebli i wyznacznikiem prestiżu.

Koniec XX wieku przyniósł załamanie tej 100 letniej swarzędzkiej tradycji. Fascynacja tanimi, jednorazowymi produktami z eksportu spowodowała potanianie produkcji, kosztem obniżania jakości oraz brak inwestycji w nowe technologie i marketing. W efekcie zamknęło się wiele rodzinnych firm. Także wielozakładowe Swarzędzkie Fabryki Mebli nie sprostały wymaganiom wolnego rynku.

Zjawisko bespoke

Od kilku lat rośnie konsumencka świadomość. Ludzi są zmęczeni koniecznością podążania za chwilową modą i jednorazowymi produktami, których życie trwa coraz krócej. Masowa produkcja i wszechobecna unifikacja nie zostawiają nam wolności wyboru. A przecież podświadomie wolimy otaczać się przedmiotami zrobionymi specjalnie dla nas, o dobrej jakości i wiadomym pochodzeniu. Spersonifikowane produkty są także bardziej ekonomiczne oraz bezpieczniejsze dla otoczenia, ponieważ zostają z nami na dłużej.

Rzeczy „uszyte na miarę”, unikatowe, dopasowane do naszych potrzeb i zrobione ręcznie na zmówienie, są źródłem satysfakcji. Mają dla ludzi większą wartość i są coraz chętniej kupowane. Zjawisko to określa się często jako „bespoke”. Dzięki niemu swarzędzkie meblarstwo ma szansę odbudować swoją pozycję. I dlatego powstał Swarzędz Home.

Swarzędz Home dba o to , aby każdemu produktowi zapewnić dużo ludzkiej uwagi, staranności i zapewnić najwyższą jakość. Przy produkcji masowej jest to często niemożliwe. Dlatego przedmioty tworzone przez Swarzędz Home, to autentyczna swarzędzka manufaktura połączona z innowacyjnymi rozwiązaniami.

Kwintesencja dizajnu i pewność dobrego stylu.

Chociaż słowa manufaktura i ręczna robota są dziś znowu na czasie, to nie są one równoważne z dobrym meblowym dizajnem. Tu rzemieślnicze doświadczenie musi iść w parze z nowatorskimi pomysłami, wizją projektanta i wiedzą technologów. Ta praca zespołowa nigdy się nie kończy. W Swarzędz Home mamy to szczęście, że pracujemy w gronie prawdziwych pasjonatów.

Kreując produkt zadajemy pytanie komu ma on służyć i jakie zadania realizować. Później myślimy o jego ergonomii , najlepszych jakościowo materiałach oraz przyjaznej technologii. Dopiero na końcu nadajemy mu formę. Na każdym etapie staramy się eliminować rzeczy zbędne oraz pozostawiać klientom jak najwięcej możliwości indywidualizowania projektu. Z przyjemnością sięgamy też po zapomniane modele dawniej wytwarzanych w Swarzędzu mebli, które mają ponadczasową klasę i są prawdziwymi perełkami dobrego dizajnu.

W opinii dr hab. Jacka Mikołajczaka, projektanta mebli i wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kwintesencja przemyślanego i ponadczasowego projektowania to funkcjonalność i elegancja. Nic zbędnego nie ma tu miejsca.

Bo jak mówiła Coco Chanel : Moda przemija – styl pozostaje