Swarzędz Home powstała
z pasji i marzeń

W Swarzędzkich Fabrykach Mebli zaczęła się nasza pasja i miłość do drewna. Byliśmy częścią tej firmy, ona ukształtowała nas zawodowo i nauczyła szlachetnego meblarskiego rzemiosła. Właśnie z tej pasji zrodziła się marka Swarzędz Home. Choć nie ma już starej fabryki A. Tabaki ani zakładów SFM, siła tej marki przetrwała i tkwi w ludziach, którzy kontynuują najlepsze tradycje, ale są otwarci na innowacje.

Fotel
O nas obrazek O nas obrazek 2

Marka Swarzędz Home
zobowiązuje

Nasza tradycja sięga 1905r., ale myślimy o przyszłości, otwarci na nowe pomysły.

Tworzymy meble o ponadczasowym pięknie i w najwyższej jakości.

Inspirują nas tradycyjne i naturalne materiały: drewno, skóra, kamień, które wymagają kunsztu i szlachetnej ręcznej obróbki.

Produkujemy meble i dodatki meblowe tradycyjnymi metodami, w zakładach produkcyjnych i rzemieślniczych ze Swarzędza.

Historia

1905
1921
1929
1932
1938
1939
1945
1948
1952
1960
1970
1989
1991
2009
2014
2017

W połowie XIX w. Swarzędz stał się silnym ośrodkiem przerobu drewna i rzemieślniczej produkcji mebli. Jednak prawdziwa historia swarzędzkich mebli rozpoczyna się w 1905r.

Antoni Tabaka ,  po ślubie z Marią Knade, córką bogatego rzemieślnika, zakłada w Swarzędzu przy ul. Wrzesińskiej zakład stolarski, zatrudniający kilku ludzi.

1905

Po odzyskaniu niepodległości Antoni Tabaka angażuje się w życie społeczne i gospodarcze Swarzędza.  Jest twórcą cechu stolarzy , udziela się przy budowie hali targowej. Uczestniczy też w  wykupie poniemieckich warsztatów. Jego firma zatrudnia już 30 osób. Rozpoczyna się budowa nowoczesnej zmechanizowanej fabryki,  która ma się specjalizować w produkcji stołów i krzeseł

1921

Specjalna Fabryka Stołów i Krzeseł Antoniego  Tabaki uzyskała rejestr handlowy nr 3347 i stała się najnowocześniejszą fabryką mebli w Polsce.  Połowa mebli produkowanych przez Tabakę trafia do Niemiec, Holandii, Danii a nawet Turcji.

1929

Zięć Antoniego Tabaki, Franciszek Zawidzki włącza się w rodzinne interesy i buduje tartak. Przedsiębiorstwo pod nazwą Tartak Parowy obróbka drewna F. Zawidzki przy ul. Poznańskiej 25, specjalizowało się w produkcji tarcicy i  elementów w ramach kooperacji z Fabryką Krzeseł i Stołów.

1932

Oba prywatne zakłady przy ul. Wrzesińskiej i Poznańskiej świetnie prosperują. Tabaka stawia na  wzornictwo, ciągłą modernizację techniczną i prowadzone na szeroka skalę działania marketingowe . Świadczą o tym  stare katalogi i cenniki, w których prezentowane są setki wzorów stołów i krzeseł oferowanych na różne rynki zbytu. Pod koniec lat 30-tych Fabryka Tabaki zatrudnia około 280 osób.

1938

Okres świetności obu dobrze prosperujących przedsiębiorstw przerywa wybuch II wojny światowej. We wrześniu 1939r. polskie fabryki zostają objęta zarządzaniem Wirtschaft– Warthegau i zakład Tabaki przejmuje firma Wolf Irschik, produkująca skrzynki do amunicji na potrzeby przemysłu lotniczego.

1939

Niemcy wysiedlili  Marię i Antoniego Tabaków z willi przy ul. Wrzesińskiej 7 w Swarzędzu w 1939r. i skazali na pobyt w obozach koncentracyjnych. Rodzina już nigdy nie wróciła do Swarzędza. Antoni Tabaka zmarł  w 1945r.w Mauthausen.

1945

Na podstawie ustawy o nacjonalizacji przemysłu fabryki Tabaki i Zawidzkiego zostają  upaństwowione i włączone w skład Wielkopolskich Zakładów Przemysłu Drzewnego.

1948

Na bazie obu zakładów Tabaki i Zawidzkiego zostaje utworzone przedsiębiorstwa o nazwie Swarzędzkie Fabryki Mebli.  Jednak wśród kilku pokoleń pracowników Swarzędzkich Fabryk Mebli zatrudnianych w zakładzie przy ulicy Wrzesińskiej , na pytanie gdzie pracujesz funkcjonowała odpowiedz „U Tabaki”.

Początkowo przy ul. Poznańskiej produkcja odbywa się w barakach , ale rozpoczyna się okres modernizacji i budowa nowych hal,  które  zapoczątkują rozwój słynnego swarzędzkiego Zakładu  nr 1.

1952

W ciągu kilkunastu lat w Swarzędzu przy ul. Poznańskiej wybudowano nowy zakład produkcyjny w miejscu zniszczonych, prymitywnych baraków. Unowocześniono technologię produkcji oraz wprowadzono zmiany asortymentowe. Rusza produkcja eksportowa przeznaczona na rynki I-szego obszaru płatniczego (RWPG). Dzięki temu Swarzędzkie Fabryki Mebli już w latach 60-tych uzyskały miano przodującego producenta mebli w Polsce.

1960

Swarzędzkie Fabryki Mebli poza zakładami w Swarzędzu posiadały zakłady produkcyjne w kilku miastach wielkopolski takich jak Poznań, Kostrzyn, Mosina, Kościan, Rawicz, Bojanowo, Gostyń. Przedsiębiorstwo pełniło też funkcję zjednoczenia  dla 22 producentów mebli w Wielkopolsce. Dyrekcja przedsiębiorstwa w przyjętej strategii rozwojowej kładzie nacisk na szkolenia i wzrost kwalifikacji praktycznie całej kadry zarówno w systemie produkcji jak też zarządzania. W 1976 roku stanowisko Dyrektora Naczelnego SFM obejmuje dr inż Andrzej Pawlak, który będzie zarządzać przedsiębiorstwem do 1990r. i doprowadzi jej do prywatyzacji.  Swarzędzkie Fabryki Mebli za czasów dyrektorowania  Andrzeja Pawlaka  zyskały w polskim przemyśle meblarskim ugruntowaną renomę i przeszły okres rozkwitu.

1970

W 1989 roku w Mosinie przekazano do eksploatacji  nowy zakład wyposażony w maszyny i urządzenia. Olbrzymi kompleks produkcyjny, który stanowiły Swarzędzkie Fabryki Mebli pod koniec lat 80-tych zatrudniał 3400 pracowników. Firma była największym w Polsce producentem i eksporterem mebli. Współpracowała z ASP w Poznaniu i czołowymi projektantami  jak: Zenon Bączyk, Mirosław Stachowiak, Leonard Kuczma.

Równolegle z inwestycjami produkcyjnymi powstało zaplecze socjalne dla załogi : żłobek, przedszkole, hotel pracowniczy, obiekty sportowe, stołówka pracownicza, ośrodki wypoczynkowe. Firma zainicjowała też w Swarzędzu pierwsze „blokowe” budownictwo mieszkaniowe.

1989

W wyniku ustawy o prywatyzacji akcje spółki Swarzędzkie Fabryki Mebli , wprowadzono na Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych w miesiącu czerwcu 1991 roku.

1991

Od momentu prywatyzacji do 2009 roku wprowadzono liczne zmiany organizacyjne, kapitałowe i produkcyjne. Te jednak nie generowały dostatecznych wyników pozwalających na funkcjonowanie i rozwój spółki. W dniu 10 marca 2009 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki i jej likwidacji.

2009

Początek nowej historii.

W następstwie upadłości Swarzędz Meble SA w ofercie sprzedaży majątku spółki znalazły się także znaki firmowe . Znaki te nabyły osoby prywatne, które w celu  reaktywacji najbardziej znanej polskiej marki meblowej utworzyły spółkę pod nazwą  Swarzedz Home. Swarzędz Home korzysta z lokalnych tradycji i współpracuje przy produkcji nowych markowych produktów z najbardziej doświadczonymi zakładami stolarskimi i tapicerskimi w Swarzędzu.

2014

W marcu 2017r. powstaje showroom Swarzędz Home w Poznaniu. W historycznych wnętrzach Fabryki Józefa Zeylanda przy ul. Wszystkich Świętych 4A dostępne są produkty Swarzędz Home oraz uznanych europejskich marek jak Ton, Ondaretta, Mebles 114, Joquer. W showromie można skorzystać z usług projektanta i zlecić kompleksowe wyposażenie wnętrza.

Swarzędz Home sprzedaje meble na rynkach eksportowych. Teraz dostępne są także w Hiszpanii pod nazwą Ikonik Home http://ikonikhome.com/

2017

Zespół

Julitta Maciejewska-Walczak

Julitta Maciejewska-Walczak

Założycielka i współwłaścicielka Swarzędz Home. Meble i piękne wnętrza są jej zawodową pasją. W 2013r. postanowiła spełnić marzenie i zrewitalizować markę meblową Swarzędz. W Swarzędz Home pełni funkcję Prezesa Zarządu. Zajmuje się głównie obszarami strategicznymi – wizerunkiem marki i rozwojem produktu. Dojrzała entuzjastka, otwarta na innowacje. Inspiruje innych do pięknego życia, w wygodnej przestrzeni, która odzwierciedla marzenia, osobowość i aspiracje. Prywatnie uwielbia podróże.

Krzysztof Krzyżanowski

Krzysztof Krzyżanowski

Współwłaściciel firmy. Przez wiele lat pracował w firmie Budimex , gdzie odpowiadał za organizację struktur handlowych, kontraktację i kontakty z kluczowymi klientami . Systematyczny, dobrze zorganizowany. Stawia na rzetelność i trwałe biznesowe relacje. Biegle włada językiem niemieckim i angielskim. W Swarzędz Home odpowiada za eksport, rozwój projektów kontraktowych i kontakty ze strategicznymi klientami biznesowymi .

Dr hab. Jacek Mikołajczak

Dr hab. Jacek Mikołajczak

Projektant mebli i wykładowca na UA w Poznaniu. W Swarzędz Home jest doradcą w zakresie designu. Jego portfolio z meblami wdrożonymi do produkcji liczy ponad 100 wzorów. W latach 90-tych stworzył najlepsze wzory dla Swarzędzkich Fabryk Mebli jak Sara, Aron czy Selene. Projektuje po mistrzowsku z poszanowaniem tradycyjnych technik meblarskiego rzemiosła. Jest też wnikliwym obserwatorem i świetnym pedagogiem. Wciąż poszukuje nowych wyzwań i innowacyjnych rozwiązań. Ceni tradycyjne wartości, uczciwość wobec siebie i innych. W Swarzędz Home jest autorem najlepiej sprzedających się  kolekcji  jak Dream, Essence i Joy

dr Marcin Konicki

dr Marcin Konicki

Ukończył ASP w Poznaniu otrzymując dyplom z wyróżnieniem w zakresie wzornictwa. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora w zakresie sztuk projektowych. Poza aktywną działalnością projektową pracuje jako wykładowca na wydziale Architektury  i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W Swarzędz Home projektuje nowe formy i poszukuje innowacyjnych rozwiązań dających się powiązać z tradycyjnym meblowym  rzemiosłem.

Kamila Wolska

Kamila Wolska

Absolwentka UA w Poznaniu – wychowanka dr Jacka Mikołajczaka. Ambitna i wyjątkowo utalentowana. Autorka zaskakujących i nowatorskich projektów mebli do aktywnego siedzenia,  łączących zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne z niezwykłymi formami. Podczas studiów licencjackich zaprojektowała rozwiązanie patentowe, które posłużyło do wdrożenia w Swarzędz Home unikalnych w formie i funkcji sprężynujących siedzisk Bamp. Jej praca dyplomowa otrzymała  „Nagrodę Miasta Poznania za wyróżniającą się pracę magisterską”.