BAMP – zdrowy wybór

Żyjemy w czasach gdy ogromnie rośnie świadomość tego, jak nasze codzienne wybory dotyczące stylu życia, zakupów, diety, spędzania wolnego czasu wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Mamy prawdziwą modę na zdrowie, a trenerzy i promotorzy zdrowego stylu życia staja się popularnymi  postaciami. Ale czy równie uważni jesteśmy w kwestii wyposażenia własnego domu?

Czytamy etykiety, sprawdzamy daty ważności i spisy składników. Unikamy szkodliwych chemicznych substancji w kosmetykach, konserwantów, pestycydów, cukru, alergenów. Rezygnujemy z używek, stosujemy diety, biegamy, ćwiczymy, uprawiamy sport. Ale czy zdrowa żywność i aktywność fizyczna to wszystko czego  nam potrzeba  do dobrego samopoczucia? Zdecydowanie nie!

Nasi przodkowie ciągle byli w ruchu – wędrowali, polowali, uprawiali ziemię. My przeważnie przez kilka godzin dziennie siedzimy  – w szkole , na uczelni, w biurze, w sklepie, przy warsztacie, za kierownicą auta. Co gorsza jak pokazują badania, większość z nas siedzi na niezbyt ergonomicznych krzesłach czy fotelach. Badania nad ergonomią prowadzone przez szereg instytutów naukowych dają alarmujące wyniki – zaledwie 1% z nas pracuje na stanowiskach spełniających wymogi ergonomii.
W przypadku foteli i krzeseł biurowych nieprawidłowe siedzenie powoduje że dyski miedzykręgowe nie są naprzemiennie uciskane i odciążane, co jest niezbędne dla zachowania ich prawidłowego kształtu i działania. Gdy siedzimy nieruchomo, dyski kręgowe uciskane są dwukrotnie mocniej niż w pozycji stojącej. Statyczne, najczęściej nierównomierne uciskanie dysków jest często przyczyną ich degeneracji, przemieszczania i wypadania. To wszystko powoduje, że przynajmniej w domu warto zapewnić sobie możliwość aktywnego, korzystnego dla naszego organizmu, siedzenia.

Szansę na „siedzenie w ruchu” daje nasze siedzisko Bamp, projekt Kamili Wolskiej. Z nim o przeciążone plecy możemy zadbać naprawdę stylowo! Sprężynujące, elastyczne siedzisko, wykonane ze sklejki zmusza nas do przyjmowania wyprostowanej, korzystnej dla naszego kręgosłupa postawy. Bampa warto polecić tym wszystkim, którzy prowadzą siedzący tryb życia i powinni zadbać  o nadmiernie przeciążone plecy. Siedząc na Bampie można wzmocnić mięśnie posturalne, a także wykonywać ćwiczenia rotacyjne i zgięciowe kręgosłupa. Można na nim ćwiczyć zachowanie równowagi w balansie i odbarczać kręgosłup bolący w odcinku lędźwiowym. Przyszłe mamy mogą korzystać z Bampa przy ćwiczeniach poprzedzających poród, a wszyscy inni – po prostu świetnie się bawić bujając się na tym siedzisku.

 

Cieszymy się, że nasz Bamp trafia coraz częściej do miejsc, gdzie jest potrzebny: szkół, nowoczesnych biur, przestrzeni publicznych. Doceniają go także osoby zaangażowane w promocję zdrowego trybu życia, takie jak choćby tancerka Ewa Szabatin – fanka jogi, fitnessu i zdrowej żywności.  Niech moda na zdrowie będzie także modą na aktywne siedzenie.