Piu – swarzędzki klasyk na konferencji w Pałacu

Czy widzieliście kiedyś jak powstają wasze meble? Uczestnicy konferencji „Trendy, prognozy, wizje”, organizowanej przez magazyn Dobre Wnętrze mieli okazję obejrzeć na żywo proces produkcji naszego fotela PIU – wykonywanego tak jak dawniej wykonywano tapicerowane meble – na sznurowanych sprężynach, z ręcznie, misternie obszywaną tapicerką.

Dwóch znakomitych rzemieślników z którymi mamy przyjemność współpracować – pan Henryk i pan Jerzy na żywo pokazywali jak wykonują współczesną wersję fotela, który wytwarzano  w Swarzędzu – początkowo w zakładach Antoniego Tabaki, a następnie w warsztatach miejscowych tapicerów – od lat 30. do 70. XX wieku. Piu to prawdziwy klasyk swarzędzkiego rzemiosła – trudno w to uwierzyć w pierwszej chwili, ale jest starszy niż volksvagen „garbus” , choć oba łączą charakterystyczne dla międzywojennego wzornictwa, opływowe kształty. Dziś Piu wykonywany jest nadal tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Goście naszego stoiska byli zachwyceni tym, że mogą zajrzeć do jego wnętrza, zobaczyć sprężyny, sznury, maty z morskiej trawy, zadawać naszym tapicerskim mistrzom dziesiątki pytań. A gdy już usiedli w gotowym fotelu, wtedy podziw dla doskonałości  stolarskiego i tapicerskiego rzemiosła sięgał zenitu. Wyjątkowa sprężystość mebla, otulające siedzącego oparcie i wygodne podłokietniki – pochwałom i komplementom nie było końca!

Uczestnicy konferencji widząc nowoczesne tkaniny obiciowe, tekstylne lamówki o strukturze ozdobnego sznurka i lakierowane na intensywne kolory drewniane podłokietniki i nóżki byli zaskoczeni, że mają do czynienia z meblem o tak długiej i ciekawej historii. Tymczasem nasz Piu   urzeka wygodą, elegancją, ponadczasowością i nadal wykonywany jest w autentycznej manufakturze.

Jeśli chcecie go poznać bliżej – znajdziecie go TU

Piu fotel