Targi ISaloni 2018 – trendy z Mediolanu

22 kwietnia zakończyła się tegoroczna edycja największych i najważniejszych międzynarodowych targów poświęconych designowi i wyposażeniu wnętrz. Mediolan to od wielu lat miejsce, które dyktuje globalne trendy – oto co będzie modne w nadchodzących sezonach.

Dom to miejsce, które ma być odbiciem indywidualności jego mieszkańców. Coraz częściej pojawiają się więc pojedyncze meble reprezentujące różne style, połączenia wielu materiałów, faktur czy kolorów. Coraz więcej marek umożliwia też personalizację i oferuje indywidualne rozwiązania. Wnętrze jest tworzone niczym ubranie szyte na miarę. Ważna jest oryginalność i wynikający z niej eklektyzm.

W kontakcie z Naturą

Pragniemy przebywać blisko natury, w przyjaznym dla człowieka otoczeniu. Ta potrzeba objawia się zarówno w łączeniu domu z ogrodem czy otaczaniu się zielenią, jak i w wyborze przede wszystkim naturalnych materiałów: drewna, skóry, kamienia, wełny, włókien roślinnych, korka, ceramiki, metalu, szkła. A jeśli już wybieramy tworzywa sztuczne i stawiamy na technologię, dbamy o to, by były one przyjazne dla środowiska i dla nas.

Mieszanka azjatycka

W kwestii kolorów, wzorów i faktur panuje duża różnorodność, nietrudno jednak dostrzec pewne wiodące tendencje. Ogromna popularność pasteli, na czele z delikatnym różem i miętową zielenią pociągnęła za sobą pojawienie się w dużej ilości pasujących do nich wybarwień drewna: ciemnego, czekoladowego brązu i jasnego, rozbielonego dębu. O dziwo zapowiadany jako przebój tego roku fiolet pojawiał się rzadziej niż głęboka zieleń i żółć. W kwestii wzorów krzyżują się różne wpływy. Stylistyce grupy Memphis i latom 80. zawdzięczamy paski, zygzaki,  blokowanie kolorów, kropki, kreski i inne geometryczne motywy. Z tego nurtu pochodzą również ogromnie popularne wzory terazzo i naturalnego kamienia oraz motywy zwierzęce: lamparcie cętki, prążki tygrysa i zebry. Poszukiwanie inspiracji w Azji to kwiaty – tłoczone, malowane, wyszywane – oraz inne pochodzące z Dalekiego Wschodu motywy i symbole. Ciekawym urozmaiceniem są motywy zwierzęce i ptasie – na tkaninach i tapetach. Ogromnie istotnym źródłem inspiracji jest moda. Klasyczne wzory takie jak kurza łapka, szkocka krata czy parsley  są jednak stosowane nie tylko na tkaninach i interpretowane w nowoczesny sposób.

Komfort internauty

Poszukujemy komfortu, stąd niezwykle istotna rola sof – miękkich, obszernych, tapicerowanych miłymi w dotyku tkaninami takimi jak welur. Zamiast świetnie znanych narożników pojawiają się sofy w kształcie litery U lub zestawy dwóch szezlongów – idealne do oglądania długich seansów ulubionych seriali. W podobnym kierunku ewoluują łóżka – to prawdziwe platformy relaksu, obudowane stolikami, półkami, lampkami , wyposażone w miękkie wezgłowia. W takim łóżku można nie tylko wygodnie spać, ale też spędzać czas wolny na lekturze, serfowaniu po internecie czy słodkim lenistwie.

Metry na wagę złota

We wnętrzach cenimy przestrzeń – której tak często nam brakuje w gęsto zaludnionych miastach. Stąd lekkie konstrukcje, przeszklenia, metalowe i drewniane ażury, siatki. Wiele marek proponowało wzory stworzone z myślą o małych mieszkaniach lub wielofunkcyjne. Nowoczesne okucia i mechanizmy pozwalają takie meble rozkładać i składać, zmieniać ich wysokość czy funkcję. Niedosyt przestrzeni skłania też do łączenia pomieszczeń – zwłaszcza kuchni ze strefą dzienną czy salonem. To zaś wymusza konieczność dopasowania do siebie stosowanych tam mebli – pod względem formy, koloru czy materiału.

 

Zawsze modne

Wiele z tych mediolańskich trendów i propozycji można już znaleźć w ofercie Swarzędz Home i marek których produkty proponujemy w naszym showroomie w Poznaniu. Nowe tendencje w dobie internetu rozprzestrzeniają się błyskawicznie, a ponadto nie da się ukryć, że w cenie jest ponadczasowość, tworzenie mebli i elementów wyposażenia które będą mogły swoją formą i jakością wykonania zagwarantować wieloletnie użytkowanie i będą atrakcyjne pomimo zmieniających się sezonowych mód. Produkty, które opierają się upływowi czasu, które mają potencjał, by stać się klasykami i nie napędzają spirali bezrefleksyjnej konsumpcji – oto coś, co wydaje się zawsze najbardziej aktualną propozycją.